Jak si správně vybrat make-up

12.02.2018

Taky se na dovolené u moře nemalujete? Já si s sebou beru jen základní výbavu a make-up si udělám, jen když jdeme večer třeba na večeři.

Za dva dny jsem se opálila tak, že můj odstín pleti byl asi o pět odstínů tmavší, než jsem měla svůj make-up. V pokoji bylo šero a u zrcadla jen žluté světlo. No jak myslíte, že to dopadlo. Když jsem si svůj rychlovečerní make-up šla zkontrolovat k balkonovým dveřím, tak jsem se velmi pobavila, poklepala jsem si na bílé čelo a šla si ho hezky pěkně odlíčit. To se stalo asi před pěti lety. :-)

Takže holky, špatně vybraný odstín make-upu je hotová pohroma. Orámovaný obličej jinou barvou je opravdu komické. Teď vám povím několik rad jak se takovému faux pas vyhnout.

Krok jedna - který ten flakon vybrat.

Čtěte popisky na obalech. Najdete tam vlastnosti make-upu. Většina žen má suchou pleť, takže vybírejte spíše hydratační nebo vyživující make-upy. Pokud máte zralou pleť tak liftingové. No, a jestli máte mastnou pleť tak make-up matující.

Dále odstín. 99% lahviček má vhodný aplikátor i na zkoušku v obchodě, takže v rámci hygieny by to neměl být problém. Na čistou pleť naneste vašeho favorita - na hranu čelisti. Odstín by měl odpovídat odstínu pleti, krku a dekoltu. Počkejte aspoň 5-10 minut jak se make-up na vaši pleti zachová. Jestli například nezoranžoví. Na hřbetu ruky si můžete maximálně tak prohlédnout strukturu samotného make-upu. Rozhodně takto nevybírejte odstín. Nejlépe vyjděte na denní světlo a podívejte se jak make-up vypadá.

Každá máme i určitý podtón pleti. Dožluta, dorůžova nebo neutrální. Proto musíte být trpělivá u výběru.

Někteří výrobci na toto mysleli a i v drogerii si můžete vybrat podle podtónu. Například firma LOREAL má svou řadu TRUE MATCH. Tento make-up má střední nižší krytí, dobře se s ním pracuje a vytvoří přirozený efekt. Je tedy vhodný na běžné denní nošení. Už jsem se o něm i jednou zmiňovala na svých FB stránkách a patří mezi mé oblíbence.

Různé make-upy mají různé krycí schopnosti. Pokud máte čistou pleť volte nižší krycí schopnost, pokud naopak a máte pleť problematickou volte vyšší krycí schopnost. A teď pomůcka jak to poznat. Na zápěstí máme každá velmi viditelné žíly. Naneste make-up na ně. Pokud žíly opravdu překryjete tak to už je MOC ! Když je make-up překryje, ale stále prosvítají tak má make-up střední krytí a od toho se odpíchněte :-) Většina make-upu se dají vrstvit takže pokud budete mít nějaký lokální problém tak jen přidáte vrstvičku.

Nezapomínejte, že během roku se náš odstín pleti mění. Můžete si koupit dva odstíny stejného make-pu a míchat je mezi sebou. Tak docílíte perfektní barvy.

Aplikujte make-up nejlépe na denním světle. Pokud nemáte tu možnost a musíte se líčit pod umělým světlem, tak nejlépe pod studeným bílým světlem.

Dále nanášejte make-up na čistou odlíčenou a nakrémovanou pleť. Vyhněte se častému používání podkladových bází. Mohou vám ucpávat póry. Aplikujte prsty, štětcem nebo navlhčenou houbičkou. No a PŘETAHUJTE. Když nanášíte produkt přetáhněte přes uši až na krk. Tak vám nevzniknou nevzhledné přechody.   

No a na závěr několik typů.

1) LOREAL True Match

2) CATRICE HD Liquid Coverage

- Vyšší střední krytí, vhodný na den i noc, dobře se vrství

3) M.A.C Studio Face and Body Foundation

- Lehké krytí, přirozený vzhled

4) Estée Lauder Double Wear

- vyšší střední krytí, vhodný pro mastnou pleť, mám ho ve svém kytu :-)